Dentální hygienistka Ostrava

Bc.Marcela Kuchařová

tel.: 596911276

info@dentalnihygienistkaostrava.cz

první fotka
druhá fotka
třetí fotka

Co nabízím

- Instruktáž dentální hygieny

Instruktáž neboli nácvik ústní hygieny následuje po vyšetření stavu chrupu,stavu měkkých tkání,stanovení hygienických indexů.Hygienistka Vám vysvětlí a ukáže správnou techniku čištění zubů,vybere Vám vhodné pomůcky pro Vaši situaci v ústech.Naučí Vás používat mezizubní kartáčky,dentálni nit,škrabku na jazyk atd.Poradí Vám s výběrem vhodné zubní pasty a dalších pomůcek.Hygienistka učí čistit zuby všechny věkové kategorie,od malých dětí až po seniory.- Odstranění zubního plaku a zubního kamene

Zubní plak neboli bakteriální plak,je téměř neviditelná lepivá vrsta tvořená bakteriemi,která se usazuje na zubech,korunkách,můstcích,na protézách a podobně,a to především v místech,která se obtížně čistí.Např.mezizubní prostory,okraj dásní/dasnový žlábek/Zubní kámen vzniká nesprávně prováděnou ústní hygienou,kdy nedostatečně odstraněný zubní plak mineralizuje a usazuje se v podobě zubního kamene.Nejčastěji se tvoří u dolních řezáků.Odstranuje se pomocí ultrazvuku,který ho jemnými vibračními pohyby rozbrušuje z povrchu zubů nebo ručními nástroji.Tvorba zubního kamene závisí na složení slin a na úrovni naší péče o zuby.


- AIR-FLOW neboli pískování zubů

je profesionální čištění zubů pomocí vody a sody bikarbony. Přístroj pracuje na principu vysokého tlaku vody a vzduchu, který se smíchá se speciálně upravenou jedlou sodou. Pískováním se odstraňují barevné skvrny na zubech tzv. pigmenty, rychle a důkladně vyčistí mezizubní prostory a kromě pigmentu odstraní ze zubů veškerý plak, čímž se prostředí v ústech zneutralizuje. Tento úkon je velmi vhodný před bělením zubů,před fixací rovnátek,před zhotovením výplní a dalšími zákroky.Pískování je vhodné pro pacienty, kteří mají vyšší sklon k usazování pigmentu. Jsou to hlavně kuřáci, lidé se zvýšenou konzumací kávy, černého, zeleného i ovocného čaje, červeného vína a podobně. Tento zákrok není bolestivý a nepoškozuje sklovinu. Výsledkem je krásný a čistý úsměv.

- Bělení zubů

Bělení zubů je proces,při kterém se zesvětlí zuby a odstraní se z jejich povrchu pigmentace způsobené kouřením, pitím některých nápojů a jídel (černý,zelený čaj, červené víno, káva…)
Samotnému bělení zubů předchází profesionální čištění zubů, včetně odstranění zubního kamene. Zdravé dásně a zuby bez kazu jsou samozřejmostí.

• Během bělící procedury nebo po ní může dojít ke zvýšené citlivosti zubních krčků.

K dosažení co nejlepšího efektu je nutné dodržovat po dobu bělení  tzv.“bílou dietu“

To znamená omezit či úplně vynechat pití kávy,čajů,kouření,barevných potravin atd.


Kdy nebělíme?

• Špatná hygiena
• Obnažené zubní krčky
• Těhotenství, laktace
• Děti do 15 let
• Parodontitida
• Zánět dásní

- Ošetření citlivých krčků

Citlivost zubů trápí velkou spoustu lidí.

Citlivost zubů má na svědomí několik příčin. Jednou z nich je ustoupení dásní při špatné technice čištění zubů a používání nevhodných pomůcek, dochází ke vzniku tzv. klínovitých defektů. Dále může dáseň ustoupit vlivem působení chronických zánětů dásní a následné parodontitidy, také při silném zatínání zubů nebo skřípáním zubů ve spánku. Léčba spočívá v užívání zubních past na citlivé zuby,používáním měkkého kartáčku,dále aplikací fluoridovaných preperátů v ordinaci anebo překrytím citlivého krčku výplní,což spadá do kompetence lékaře.

Kdo je ohrožen zvýšenou citlivostí zubů?

To jsou lidé používající tvrdé zubní kartáčky nejčastěji v kombinaci s nesprávnou technikou čištění zubů. Dále pacienti s paradentózou a odhalenými krčky, bulimici, konzumenti příliš kyselých potravin a nápojů a v neposlední řadě lidé, kteří žvýkají tabák.

- Zhotovení ochranných dlah při bruxismu=skřípání zubů

Bruxismus je intenzivní skřípání a cvakání zuby, při němž dochází k mechanickému opotřebovávání zubů a může vést až k poničení čelistního kloubu. Projevuje se v různé míře u většiny populace a to především během spánku. Lidé, kteří bruxismem trpí, často o problému ani nevědí. Chronické skřípání zubů může v téměř všech případech silně poškodit Váš chrup. Drobné trhlinky na zubech a zubních výplních se postupně zvětšují, ze zubů se stávají obroušené pahýly a může dojít až ke zlomeninám zubů, k poškození parodontu a nenávratné ztrátě zubů. Silné zatínání žvýkacích svalů a jejich přetěžování může být příčinou jejich bolesti a citlivosti.

Bruxismus lze léčit mechanicky –a to zhotovením umělohmotné mezizubní dlahy,která se nasazuje na zubní oblouk, nebo prostřednictvím léků uvolňujících svalstvo. Mezi příčiny bruxismu je často uváděn stres a úzkost. Proto často pomáhá také relaxace a uvolňovací cvičení.TOPlist