Užitečné rady

foto-3

Zubní plak

Zubní plak (neboli bakteriální plak) je téměř neviditelná, lepivá vrstva tvořená bakteriemi, která se usazuje na zubech, korunkách, můstcích, na protézách a podobně, a to především v místech, která se obtížně čistí. Jedná se například o mezizubní prostory, okraj dásní (takzvaný dásňový žlábek) a rýhy na žvýkacích ploškách.

Z ekologického hlediska je zubní plak BOIFILM - což je organizované společenství různých bakterií, které se přilepily k nějakému povrchu. Biofilm můžeme najít také například na kamenech v řece, na vodovodních trubkách… Biofilm se tvoří neustále, má strukturu kukuřičného klasu, což znamená, že se ukládá po vrstvách a nelze ho tudíž spláchnout vodou. Odstranit ho lze POUZE mechanicky.

foto

Zubní kámen

Zubní kámen je jednoduše řečeno tvrdý zubní plak. To znamená, že jsme si nedostatečně vyčistili zuby, na kterých zůstal plak, do kterého se vysrážely minerály ze slin. Ten následně ztvrdnul a stal se z něj zubní kámen.

Nejčastěji se tvoří u dolních řezáků. Odstranuje se ultrazvukem nebo ručními nástroji. Tvorba zubního kamene závisí na složení slin a na úrovni péče o chrup.

foto-5

Krvácení dásní

Krvácení dásní je způsobeno nedostatečnou ústní hygienou, neboli nedostatečným odstraněním plaku, v kterém se přemnožily bakterie a ty pak způsobily, že dáseň je zarudlá, oteklá a citlivá na lehké podráždění.

usmev

AIR-FLOW

AIR-FLOW neboli pískování zubů je profesionální čištění zubů pomocí vody a sody bikarbony. Přístroj pracuje na principu vysokého tlaku vody a vzduchu, který se smíchá se speciálně upravenou jedlou sodou. Pískováním se odstraňují barevné skvrny na zubech tzv. pigmenty, rychle a důkladně vyčistí mezizubní prostory a kromě pigmentu odstraní ze zubů veškerý plak, čímž se prostředí v ústech zneutralizuje. Pískování je vhodné pro pacienty, kteří mají vyšší sklon k usazování pigmentu. Jsou to hlavně kuřáci, lidé se zvýšenou konzumací kávy, černého, zeleného i ovocného čaje, červeného vína a podobně. Tento zákrok není bolestivý a nepoškozuje sklovinu. Výsledkem je krásný a čistý úsměv.

TOPlist